Cyklotrasy - Třeboňsko

Cykloturistika patří mezi nejoblíbenější rekreační aktivity na Třeboňsku. Zdejší rovinatá krajina s rozlehlými borovými lesy, staletými hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k výletům na kole. Kvalitní sít značených cyklistických tras Vám umožní obdivovat nejrůznější zákoutí této unikátní krajiny rybníků.

Poznávání Třeboňska na kole – naučné stezky

Kromě značených cyklotras najdete na Třeboňsku i několik cyklistických naučných stezek, které vás blíže seznámí s přírodou a historií oblasti. K nejznámějším patří cyklistické stezky Okolo Třeboně (39 km) a Rožmberk (22 km), které obě začínají v Třeboni na hrázi rybníka Svět. V jihovýchodní části CHKO Třeboňsko se můžete vydat na historicko-naučnou cyklistickou stezku Pamětí Vitorazska.

Cyklotrasy v okolí Třeboně

Ve městě Třeboni a v jeho nejbližším okolí najdete hned několik značených cyklistických tras směřujících na různé světové strany. Přímo městem Třeboň prochází dálková cyklotrasa Rožmberského dědictví, která je součástí stezek Greenways Praha – Vídeň. V okolí Třeboně vede souběžně s cyklotrasou Rožmberského dědictví také cyklistická trasa Třeboňsko – Waldviertel, která navazuje na cyklotrasy v příhraniční rakouské oblasti Waldviertel.

 

Třeboňsko – výlety na kole

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně (39 km) – okruh

Cyklistická naučná stezka Rožmberk (22 km) – okruh Třeboň – rybník Rožmberk

Stezkou Emy Destinové  – (48 km) okruh z Třeboně přes Stráž nad Nežárkou

Na kole po okolí třeboňských rybníků (64 km) – Třeboň – Nové Hrady

Ze Slavonic do Třeboně (77 km) – Slavonice – Třebon

Mapa – cyklotrasy Třeboňska

Pokud se budete chtít vypravit na některý ze zmíněných výletů, anebo si budete chtít naplánovat svůj vlastní výlet, podrobnou on-line cyklistickou mapu Třeboňska najdete na portálu www.cykloserver.cz. Kromě značených číslovaných cyklotras jsou zde zakreslené i ostatní cyklistické trasy (například polní cesty, které jsou také vhodné pro výlet na kole).

Zelená linka Cyklotrans

Při plánování vašeho cyklistického výletu můžete využít služeb Cyklotrans, což je dopravní systém zajišťující přepravu cyklistů a pěších turistů v jižních Čechách. Doprava je zajištěna formou cyklobusů, které jsou vybaveny speciálními vleky pro přepravu kol. Přes Třeboňsko vede zelená linka České Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec – Slavonice – Znojmo.

Půjčovny kol Českých drah

Pro příznivce cyklistiky provozují České dráhy od roku 2003 novou službu – půjčovnu jízdních kol. Tato služba má plno výhod, a proto je stále více příznivci cyklistiky využívána.
Mezi největší výhody patří:

nemáte starosti s přepravou kola na místo výletu

po vybraných železničních tratích můžete vypůjčené kolo přepravovat zdarma

kolo můžete zdarma uschovat v úschovnách zavazadel Českých drah

kolo můžete vrátit v jiném místě než jste si ho vypůjčili

kolo si v půjčovně můžete předem rezervovat

nabídku mohou využít i lidé bez jizdenky na vlak

nízké ceny půjčovného

 

ZDROJ: https://www.trebonsko.cz/cyklotrasy-mapy